Summary
| Price (USD) | $28,150 |
|---|---|
| Powertrain | Gasoline |
| Engine Type | Gasoline |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $28,150 |
|---|---|
| Powertrain | Gasoline |
| Engine Type | Gasoline |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Ford |
|---|---|
| Model | Escape |
| Variant | Active |
| Year | 2025 |
| MSRP (USD) | 28150 |
| Country of Sale | United States |
| Country of Origin | United States |
| Launch Date | 2024-09-01 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact Crossover SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Louisville Assembly Plant, Kentucky, United States |
| Engine Code | 1.5L EcoBoost |
|---|---|
| Engine Type | Gasoline |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1499 cc |
| Configuration | Inline |
| Cylinders | 3 |
| Bore | 84 mm |
| Stroke | 90 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Ti-VCT |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Power | 180 hp |
| Power (kW) | 134 kW |
| Torque | 270 Nm |
| Torque (lb-ft) | 199 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Final Drive Ratio | 3.81 |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4585 mm |
|---|---|
| Width | 1882 mm |
| Height | 1679 mm |
| Wheelbase | 2710 mm |
| Curb Weight | 1484 kg |
| Payload | 473 kg |
| Boot Space | 1062 liters (behind_second_row) |
| Top Speed | 200 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 8.5 sec |
| Lateral Acceleration | 0.81 g |
| Braking Distance | 39 m |
| Towing (Unbraked) | 680 kg |
| Towing (Braked) | 907 kg |
| Max Tongue Weight | 91 kg |
| Fuel Type | Gasoline |
|---|---|
| Recommended Octane | 87 AKI |
| EPA City MPG | 27 |
| EPA Highway MPG | 34 |
| EPA Combined MPG | 30 |
| Tank Capacity | 56 liters |
| Annual Fuel Cost | USD 1800 |
| Airbags | 7 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Cloth |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | No |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | No |
| Wireless Charging | No |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Ford SYNC 4 |
|---|---|
| Display Size | 8 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Stock |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.