tecno pova 7
Summary
| Price (USD) | $210 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 6,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.82" |
| Brand | tecno | Model | pova 7 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 210 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 6000 |
| Screen | 6.82 |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 |
| Announced | 2025-05-12 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 168.5 mm |
|---|---|
| Width | 76.5 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 215 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP54 |
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Size | 6.82 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,460 / 20.5:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 6300 (or Helio G100 variant in 4G markets) |
| CPU | 64-bit / 8 / 2.4 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Dual Camera with AI lens |
|---|---|
| Features | AR Shot, Sky Shop, Pro Mode |
| Video | 2K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Features | Dual Front Flash, Beauty Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Hi-Res Audio, DTS |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Non-removable |
|---|---|
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 70 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Mecha Blue, Amber Gold, Turbo Black |
|---|---|
| Price | INR 18500 |