Tecno Pova 4
Summary
| Price (USD) | $180 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 6,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.82" |
| Brand | Tecno | Model | Pova 4 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 180 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 12 | Battery | 6000 |
| Screen | 6.82 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE Band 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Announced | 2022-10-10 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 170.6 mm |
|---|---|
| Width | 77.5 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 213 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IPX2 |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.82 inches |
| Resolution | 720 / 1,600 / 20:9 |
| Protection | Unspecified Glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio G99 |
| CPU | 64-bit / 8 / 2.2 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Panorama, AI Beauty, AR Shots |
| Video | 2K (1440p) / 30, 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Dual Front Flash, Face Beauty |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | DTS Audio Processing |
| WLAN | Wi-Fi 5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Cryolite Blue, Uranolith Grey, Lava Orange |
|---|---|
| Price | PKR 31999 |