Samsung Galaxy S23+
Summary
| Price (USD) | $999 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 4,700 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.6" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S23+ |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 999 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 13 | Battery | 4700 |
| Screen | 6.6 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | Multiple bands (region dependent) |
| 5G bands | SA/NSA Sub-6 |
| Announced | 2023-02-01 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 157.8 mm |
|---|---|
| Width | 76.2 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 196 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,340 / 19.5:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| CPU | Octa-core / 8 / 3.36 |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Panorama, Pro Mode |
| Video | 8K / 30, 4K / 60 |
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Portrait Mode |
| Video | 4K / 60, 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos |
| WLAN | Wi-Fi 6E |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4700 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Price | PKR 224999 |
|---|