samsung Galaxy S22
Summary
| Price (USD) | $799 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 3,700 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.1" |
| Brand | samsung | Model | Galaxy S22 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 799 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 12 | Battery | 3700 |
| Screen | 6.1 |
| Announced | 2022-02-09 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 146 mm |
|---|---|
| Width | 70.6 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 167 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 6.1 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,340 / 19.5:9 |
| Protection | Gorilla Glass Victus+ |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 12 |
| Chipset Brand | Qualcomm / Samsung |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Gen 1 / Exynos 2200 |
| CPU | ARMv9 / 8 / 3 |
| GPU | Adreno 730 / Xclipse 920 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Video | 8K / 24, 4K / 60 |
| Megapixels | 10 |
|---|---|
| Video | 4K / 60 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3700 mAh |
| Wired Charging | 25 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Price | PKR 164999 |
|---|