Samsung Galaxy S21
Summary
| Price (USD) | $799 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 4,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.2" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S21 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 799 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 11 | Battery | 4000 |
| Screen | 6.2 |
| Announced | 2021-01-14 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 151.7 mm |
|---|---|
| Width | 71.2 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 171 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 6.2 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,400 / 20:9 |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 11 |
| Chipset Brand | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 2100 |
| CPU | ARMv8 / 8 / 2.9 |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Video | 8K / 24, 4K / 60 |
| Megapixels | 10 |
|---|---|
| Video | 4K / 60 |
| WLAN | Wi-Fi 6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Wired Charging | 25 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Price | PKR 139999 |
|---|