oneplus Nord n20 se
Summary
| Price (USD) | $130 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 5,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.56" |
| Brand | oneplus | Model | Nord n20 se |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 130 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 12 | Battery | 5000 |
| Screen | 6.56 |
| 2G bands | 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Announced | 2022-08-08 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 163.8 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 187 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.56 inches |
| Resolution | 720 / 1,612 / 20:9 |
| Protection | Standard Glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio G35 |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.3 |
| GPU | GE8320 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Dual Camera System |
|---|---|
| Features | AI Scene Enhancement, HDR, Panorama, Pro Mode |
| Video | 1080p / 30, 720p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Face Unlock, Screen Flash, Portrait Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dirac Audio |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 33 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Blue Oasis, Celestial Black |
|---|