oneplus Nord CE5 5G
Summary
| Price (USD) | $320 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 5,500 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | oneplus | Model | Nord CE5 5G |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 320 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 5500 |
| Screen | 6.7 |
| 2G bands | 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Announced | 2025-04-01 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 162.5 mm |
|---|---|
| Width | 75.3 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP54 |
| Type | Fluid AMOLED |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,412 / 20:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.63 |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Dual Camera System |
|---|---|
| Features | Panorama, Macro Mode (via UW), Portrait |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Features | Face Unlock, Screen Flash, Nightscape Selfie |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dirac Audio |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 5500 mAh |
| Wired Charging | 100 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Celadon Marble, Dark Chrome |
|---|