oneplus Nord 4
Summary
| Price (USD) | $412 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 5,500 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.74" |
| Brand | oneplus | Model | Nord 4 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 411.64 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 14 | Battery | 5500 |
| Screen | 6.74 |
| 2G bands | 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| Announced | 2024-07-16 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 162.6 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 199.5 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP54 |
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Size | 6.74 inches |
| Resolution | 1,240 / 2,772 / 20.1:9 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 14 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 7+ Gen 3 |
| CPU | 1x Cortex-X4 + 4x Cortex-A720 + 3x Cortex-A520 / 8 / 2.8 |
| GPU | Adreno 732 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | Photo, Video, Portrait, Pro, Night, Long Exposure, Slo-Mo, Movie, Pano, Time-Lapse, Dual-View Video, Doc-Scanner, Hi-res, Google Lens |
| Video | 4K / 60, 1080p / 60, 720p / 60 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Noise cancellation support |
| WLAN | Wi-Fi 6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | BeiDou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, A-GNSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | USB 2.0 |
| Type | Non-removable |
|---|---|
| Capacity | 5500 mAh |
| Wired Charging | 100 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Mercurial Silver, Oasis Green, Obsidian Midnight |
|---|