Motorola Moto G Stylus 5G (2025)
Summary
| Price (USD) | $399 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 5,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | Motorola | Model | Moto G Stylus 5G (2025) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 399 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 5000 |
| Screen | 6.7 |
| 2G bands | 2, 3, 5, 8 |
|---|---|
| 3G bands | 1, 2, 5, 8 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 25, 26, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71 |
| 5G bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n26, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78 |
| Announced | April 17 2025 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 162.15 mm |
|---|---|
| Width | 74.78 mm |
| Thickness | 8.29 mm |
| Weight | 191 g |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | pOLED, 10-bit |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 2,712 / 1,220 / 20:9 (Super HD+/1.5K) |
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 6 Gen 3 (SM6475) |
| CPU | Armv8 (big.LITTLE) / 8 / 2.4 |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Dual camera |
|---|---|
| Features | Portrait, Night Vision, Pro, Dual Capture, Ultra-Res, Tilt-Shift, Action Shot |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Megapixels | 32 |
|---|---|
| Features | Portrait, Dual Capture, Photo Booth |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-ion (non-removable) |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Colors | PANTONE Gibraltar Sea, PANTONE Surf the Web |
|---|---|
| Price | USD 399 |