Motorola Edge (2025)
Summary
| Price (USD) | $549 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 5,200 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | Motorola | Model | Edge (2025) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 549 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 5200 |
| Screen | 6.7 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
|---|
| Announced | 2025-05-25 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 161.2 mm |
|---|---|
| Width | 73.1 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 181 g |
| SIM | Nano-SIM and/or eSIM |
| Water/Dust | IP68/IP69 |
| Type | pOLED |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 2,712 / 1,220 / 20:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 7400 Ultra |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.6 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 50 |
|---|---|
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos |
| Bluetooth | 5.4 |
|---|---|
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| Type | Li-ion |
|---|---|
| Capacity | 5200 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Colors | Pantone Deep Forest |
|---|---|
| Price |