Lenovo Legion Y700 (Gen 4)
Summary
| Price (USD) | $456 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 7,600 mAh |
| Screen Size (inches) | 8.8" |
| Brand | Lenovo | Model | Legion Y700 (Gen 4) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 456 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 7600 |
| Screen | 8.8 |
| Announced | 2025-05-21 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 208.54 mm |
|---|---|
| Width | 129.46 mm |
| Thickness | 6.99 mm |
| Weight | 340 g |
| Type | IPS LCD (3K) |
|---|---|
| Size | 8.8 inches |
| Resolution | 3,040 / 1,904 / 16:10 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Oryon-based (Snapdragon 8 Elite) / 8 |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Single camera |
|---|---|
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Face unlock |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos, USB-C audio (both ports) |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11be)* |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| NFC | No |
| USB Type | Dual USB Type-C |
| USB Version | 1× USB 3.2 Gen2 (DP Alt-Mode/audio) + 1× USB 2.0 (charge/audio) |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 7600 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, Ice Soul White |
|---|---|
| Price | CNY 3299 |