Alcatel 3L (2021)
Summary
| Price (USD) | $170 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 4,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.52" |
| Brand | Alcatel | Model | 3L (2021) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 170 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 11 | Battery | 4000 |
| Screen | 6.52 |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 |
|---|---|
| 3G bands | UMTS 850/900/1900/2100 |
| 4G bands | LTE Cat4 (1, 3, 7, 8, 20, 28) |
| Announced | 2021-03-22 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 165.64 mm |
|---|---|
| Width | 75.59 mm |
| Thickness | 8.74 mm |
| Weight | 194 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | TFT IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 / 1,600 / 20:9 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 11 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio A25 MT6762D |
| CPU | ARM Cortex-A53 / 8 / 1.8 |
| GPU | GE8320 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Video | 1080p |
| Loudspeaker | No |
|---|
| WLAN | 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Yes |
| USB Type | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Non-removable |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Wired Charging | 10 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Jewelry Black, Jewelry Blue |
|---|---|
| Price |