Alcatel 1S (2021)
Summary
| Price (USD) | $130 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 4,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.52" |
| Brand | Alcatel | Model | 1S (2021) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 130 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 11 | Battery | 4000 |
| Screen | 6.52 |
| Announced | March 2021 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 165.64 mm |
|---|---|
| Width | 75.59 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Weight | 190 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | TFT IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 / 1,600 / 20:9 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 11 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio A25 MT6762D |
| CPU | ARM Cortex-A53 / 8 / 1.8 |
| GPU | GE8320 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|
| Megapixels | 5 |
|---|
| Loudspeaker | No |
|---|
| WLAN | 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | No |
| USB Type | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Non-removable |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Wired Charging | 10 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, Blue, Green |
|---|---|
| Price |